Mukozitas (burnos gleivinės uždegimas) – vienas dažniausiai po chemoterapijos ir radiacijos pasireiškiančių šalutinių reiškinių. Burnos gleivinės uždegimas gali gerokai pabloginti paciento gyvenimo kokybę – dėl burnoje atsiradusių opų juntamas skausmas, tampa sunku maitintis. Intensyvus mukozitas gali net prailginti paties gydymo trukmę, nes dėl sunkios būklės sumažinamos chemoterapijos dozės ir padidėja procedūrų skaičius. Kaune gyvenantis Paulius – vienas iš tūkstančių po chemoterapijos gydymo mukozitu susirgusių asmenų. Ši įkyri būsena vyrą vargino kelias savaites.
Galvojo, kad tai niekada nesibaigs
„Kiekvienas chemoterapijos gydymo kursą patyręs žmogus žino, kad prasta savijauta ilgainiui tampa nauja tikrove. Kasdien gyveni mintimi, kad tai – laikina, tačiau problemos nesibaigia ir baigus gydymą. Tai yra pats keisčiausias netikėtumas pirmą kartą susirgusiam onkologine liga, nes žmogaus neaplanko palengvėjimas, kurio taip laukė ilgus mėnesius“ – apie savo patirtį susirgus mukozitu pasakoja Paulius.
Paulius teigia, kad sveikimas po onkologinės ligos yra ypatingai lėtas procesas, tačiau šalutiniai reiškiniai dar labiau jį apsunkina. „Sveikata sugrįžo lėčiau, nei būčiau galėjęs patikėti, o kai kurie savijautos pakitimai liks visam gyvenimui – su tuo jau spėjau susitaikyti. Vis dar vargina galūnių tirpimas, prasidėjo nemiga, greičiau pavargstu ir nebepajėgiu palaikyti tokio fizinio aktyvumo, kaip anksčiau. Tokie dalykai nedžiugina, tačiau bent jau negyvenu apimtas kasdienio skausmo ir silpnumo. Mukozitas man buvo nemaloni staigmena, anksčiau burnos gleivinės uždegimo nebuvau patyręs ir išleidau nemažai pinigų, kol atradau veiksmingą preparatą“ – kalba vyras.
Natūralūs preparatai nepasiteisino
Pastebėta, kad dažniau mukozitu serga pacientai, kuriems buvo skiriama chemoterapija su 5-fluorouracilu (5-FU) ir melphalanu. Sergamumo mukozitu dažnis onkologiniams ligoniams, kuriems yra taikomas standartinių dozių chemoterapinis gydymas, yra 40–60 proc. Šis susirgimas nevisada diagnozuojamas ankstyvoje fazėje, nes pirmieji simptomai pacientams neatrodo verti dėmesio. Atlikus ankstyvą diagnozę gydymas yra greitesnis ir efektyvesnis.
Siekdamas susitvarkyti su mukozitu Paulius atsigręžė į liaudies mediciną. Išvargintas stiprios chemijos poveikio, vyro organizmas ilgėjosi natūralių veikliųjų medžiagų, tačiau išbandžius kelis žolinius preparatus nepavyko pasiekti visiško žaizdelių burnos ertmėje sugijimo. „Žinoma, kiekvienas atvejis yra individualus ir aš toliau raginsiu savo draugus nebijoti išbandyti ir mažiau žinomas priemones, tačiau asmeniškai man jos nepasiteisino. Gal būtų buvę kitaip, jei būčiau anksčiau šią ligą atpažinęs. Mukozitui progresavus neliko nieko kito, kaip tik imtis intensyvesnių gydymo priemonių. Skausmas buvo pirmasis simptomas, kurį pajutau. Apžiūrėjęs savo burną pastebėjau skirtingo dydžio opas, padengtas gelsvai baltomis apnašomis. Vaizdas buvo itin nemalonus, jausmas – dar prastesnis“ – pasakojo jis.
Džiaugiasi atradęs „Mucosamin“
Apsilankęs vaistinėje vyras išgirdo rekomendaciją išbandyti itališką produkciją „Mucosamin“. Vyras teigia besidžiaugiantis paklausęs vaistininko patarimo ir tvirtina, kad šios priemonės padėjo pamiršti mukozitą gerokai greičiau už visas bandytas iki to. „Palengvėjimą pajutau tą pačią dieną, buvau nustebintas tokio greito poveikio. Dėl pakilusio drėgmės lygio burnoje tapo lengviau net valgyti“ – šypsodamasis prisimena Paulius.
Pagrindinės sudedamosios „Mucosamin“ dalys yra hialurono rūgštis ir amino rūgštys. Hialurono rūgštis skatina audinių atsistatymą, o amino rūgštys skatina kolageno susidarymą odoje. Kolagenas – vienas svarbiausių komponentų, esančių mūsų odoje. Ši medžiaga atsakinga už regeneraciją, elastingumą bei ląstelių stiprumą. „Mucosamin“ sudėtyje esančios amino rūgštys skatina žaizdų gijimą ir tarpląstelinės matricos formavimąsi. Šiomis medžiagomis praturtintos priemonės kuria apsauginį gleivinės sluoksnį, tokiu būdu burnos ertmė drėkinama ir raminama, mažėja deginimo pojūtis.
„Mucosamin“ produktai naudojami ne tik mukozito gydymui, bet ir prevencijai, tokiu atveju naudojimas pradedamas likus savaitei iki pirmosios chemoterapijos ar radioterapijos procedūros. Šią produkciją įsigyti galite Apotheka vaistinėse, esančiose didžiuosiuose Lietuvos miestuose, taip pat fizinėse Universiteo vaistinėse Vilniuje bei Smėlynės vaistinėje Panevėžyje.